Хвороби ХХІ століття.
Заняття з елементами тренінгу
Мета:
освітня:
ознайомлювати
учасників тренінгу з новим видом душевних хвороб — ігроманією, зависанням в Інтернеті;
розвивальна:
вчити
усвідомлено розрізняти розвагу та безглузде прагнення до перебування в мережі
чи за комп'ютерною грою;
виховна:
виховувати
духовно-моральні чесноти.
Тривалість:
1,5 год.
Хід заходу
Вступне
слово. Соціальний педагог оголошує тему та мету завдання, повідомляє про нові види
залежності: комп'ютерну, Інтернет-залежність та ігроманію.
Вправа «Побажання на день»
Мета: знайомити учасників між собою; створювати умови
для ефективної співпраці. Обладнання: м'яч для гри на воді.
Соціальний
педагог. Почнемо нашу роботу з висловлення одне одному побажань на цей день. Воно
має бути коротким, одне-два слова. Ви кидаєте м'яч тому, кому хочете щось
побажати, і водночас висловлюєте це побажання. Той, кому кинули м'яча, кидає
його наступному учасникові, висловлюючи побажання на сьогодні. Будемо уважно
стежити за тим, щоб м'яч побував у всіх, аби нікого не пропустити.
Вправа «Правила роботи в групі»
Мета: установлювати довірливу атмосферу та співпрацю між
учасниками заняття.
Обладнання: ватман, маркери.
На
початку соціальний педагог пропонує кілька правил, після чого учасники заняття
його доповнюють. Правила вписуються маркером на великий аркуш паперу та
вивішуються на видному місці.
Вправа «Очікування»
Мета:
визначати
сподівання та очікування учасників від заняття.
Обладнання:
плакат
із зображенням скрині або валізи, стікери, ручки.
Соціальний
педагог просить учасників подумати, чого вони очікують від заняття,
сформулювати це однією фразою. Далі ці вислови треба записати на стікерах і
прикріпити на плакаті із зображенням скрині чи валізи.
Вправа «Виникнення залежності»
Мета: надавати усвідомлення учасниками, що є багато
ситуацій, наслідками яких може бути загроза для здоров'я, загроза залежності
як хімічної, так і емоційної.
(Група об'єднується у дві
підгрупи.)
Соціальний
педагог. Напишіть перелік можливих шкідливих звичок, які призводять до залежності.
Яка поведінка, по-вашому, відповідає поняттю «залежність»?
ПАМ'ЯТАЙТЕ
Залежність
— це
складний, тугий вузол, який руйнує вирішення особистісних проблем.
Види
залежності
Хімічна
залежність
Алкоголь;
марихуана;
ЛСД;
кокаїн;
героїн;
транквілізатори;
антидепресанти;
снодійне;
анальгетики;
паління;
чай;
кава;
солодке;
солоне;
шоколад;
насіння;
горіхи;
переїдання.
Емоційна залежність
інтернет-залежність;
мастурбація;
надмірна
турбота про когось; постійне бажання їсти; голодування; нерозбірливість у їжі;
самокатування; працелюбність;
постійні
забиті місця, подряпини, рани;
надмірне
захоплення спортом;
бажання
гризти нігті, відкушувати шматочки
шкіри;
часте
бажання почухатися; макіяж, манікюр;
надмірне
захоплення оздоровчими системами;
прагнення
надохайності;
мастурбація
при перегляді порнографії;
одержимість
чистотою й порядком у будинку;
періоди
закоханості у різних людей, часто без взаємності;
надмірна
ощадливість;
романи
з «негідниками»;
бажання
постійно витрачати гроші;
бажання
зателефонувати комусь;
постійне
бажання спати;
ігри
(настільні, відео, комп'ютерні);
поспіх,
постійна зайнятість;
прагнення до ризику, азарт; " бажання,
постійно слухати радіо;
прагнення
брати речі й гроші без дозволу;
постійно
увімкнений телевізор;
брехливість;
схильність
до фантазування; схильність до насильства; сексуальні фантазії; читання всього
підряд;
одержимість
сексом;
бажання
їздити з підвищеною швидкістю;
прагнення
не зв'язувати себе сімейними узами;
садомазохізм;
пристрасть
до телесеріалів;
небезпека,
ризик;
часті
хвороби;
відкладання
всього на потім; періодичне відчуття слабкості; відгородженість від людей;
відчуття, що ви нещасні; * постійні
скарги;
відчуття
себе жертвою, мучеником; бажання читати увесь час.
Вправа «Позитив і негатив»
Мета:
з'ясовувати
уявлення учасників про наслідки від ігроманії та Інтернет-залежності.
(Груті
об'єднується в чотири підгрупи.)
Група 1 пише шкідливі наслідки
ігрозалежності.
Група 2 — позитивні наслідки
ігрозалежності.
Група з — негативні наслідки Інтернет-залежності.
Група
4 — позитивні наслідки
Інтернет-залежності.
Вправа «Як би ви вчинили?»
Мета:
на
прикладі конкретних ситуацій вчити молодь оцінювати ступінь ризику потрапляння
в залежність від ігор та Інтернету.
Соціальний
педагог об'єднує учасників у дві підгрупи. Кожна підгрупа отримує картки з
описом ситуації та відповідає на запитання до них. Після того як обидві групи
закінчили обговорення, соціальний педагог підбиває підсумки.
Ситуація 1
Ваш
найкращий друг Антон проводить багато часу в залах гральних автоматів. Якщо
немає такої можливості, грає у дворі з підлітками в азартні ігри, переважно на
гроші або речі.
Запитання
т.
Що б ви зробили в такій ситуації? Напишіть шляхи, які б ви використали під час
розмови з ним.
2.Чи повинні ви розповісти батькам про залежність
їхнього сина? Якщо «так» (або «ні»), то чому?
3.Чи потрібно відвести Антона до лікаря чи психолога,
який би допоміг йому подолатицю залежність?
Ситуація 2
Борис о десятій години ранку
пропонує Костянтину піти на вулицю погуляти з друзями. Костянтин
відмовляється, мотивуючи це тим, що він ще не виспався, бо до четвертої години ранку «зависав»
у Інтернеті.
Запитання
1. Чи повинен Борис розповісти другові
про шкоду для здоров'я, якої завдає постійна робота за комп'ютером, не кажучи
про «зависання» в Інтернеті?
2.Як ви вважаєте, чи налякає Костю
інформація про те, що він може втратити друзів?
3.Як треба вчинити друзям
Костянтина, щоб він перестав перебувати в Інтернеті вночі? Звичайно, крім
способу відімкнення від мережі.
Ситуація з
Олександр
закинув навчання, бо почав грати в модні, сучасні комп'ютерні ігри аж до
півночі, а буває й до ранку. Мати знає про захоплення сина та нічого йому не
каже.
Запитання
1. Що треба робити в такій ситуації?
Поговорити спочатку з Олександром чи з його мамою?
2. Як ви оцінюєте позицію мами?
3. Як тепер бути з навчанням у школі, якщо тебе постійно «кличе» комп'ютерна гра з її рівнями успіху?
Вправа «Моє дитинство»
Мета: активізувати приємні спогади;
відсторонити думки від перебігу дискусії.
Обладнання: м'яка іграшка.
Соціальний
педагог пропонує заплющити очі й згадати найщасливіший, найприє'мніший спогад
із дитинства.
По
колу передають м'яку іграшку. Той, хто її отримує, за бажанням, ділиться своїми
спогадами з дитинства.
Підбиття підсумків
Соціальний
педагог. Повернемося до наших очікувань. Якщо вони здійснилися, то кожен із вас
нехай підійде до нашої символічної скрині та «вийме з неї» свій коштовний
камінець.